• Skip to secondary menu
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • O meni
  • Kontakt

Moja Kuća

prvi video blog o izgradnji kuće

  • Naslovnica
  • Sadržaj
  • Priprema za gradnju
Vi ste ovdje: Naslovnica / Priprema za gradnju / Priprema gradilišta prije početka gradnje

Priprema gradilišta prije početka gradnje

Objavljeno: 2.10.2018. Autor: Filip Višić

Nakon što smo obradili temu što je sve potrebno nakon izdavanja građevinske dozvole, vrijeme je da to malo pobliže objasnimo. U ovom članku se nećemo baviti papirima, već ćemo detaljnije objasniti par fraza koje smo prethodno spomenuli, a dolaze prije samog iskopa zemlje i gradnje objekta: iskolčenje objekta, nanosna skela i iskop kampada (možda u vašem slučaju nije potrebno).



Iskolčenje objekta

Iskolčenje objekta obavlja geodet. Nekad je to bilo obavezno zakonom, ali više nije, pa to može obaviti i vaš graditelj. Naravno, geodet ima finiju opremu, pa će to lakše i preciznije odraditi

Što je točno iskolčenje objekta? Ukratko, to je ono će izvođaču radova reći gdje i kako kuća treba biti – po visini, dužini i širini. Geodet će putem GPS-a utvrditi nešto što se zove nulta točka, od koje će se onda mjeriti koliko je potrebno kopati u dubinu (temelj + podrum) i koliko je potrebno graditi u visinu. Osim toga, ucrtat će krajnje kote zidova na nanosnoj skeli, tako da izvođač zna koliko zemlje treba iskopati.

Nanosna skela

Nanosna skela je zapravo jako jednostavna konstrukcija, sastoji se od par kolaca u zemlji, na koje se onda zabijaju daske. Te daske su sve u istoj razini i na njih geodet stavlja svoje oznake.

Ispod nanosne skele možete vidjeti i vapno – najjednostavniji način za označavanje crta po zemlji 🙂 To je okvirno postavljena krajnja crta iskopa za bager.

Iskop kampada

Neki to zovu kampade, neki to zovu kampadni način iskopa, a radi se o iskopu i postavljanju temelja pored objekta na koji se kuća spaja. Znači, oni koji imaju kuću koja se ne spaja na susjedni objekt, s ovim nemaju veze, i mogu preskočiti ovaj dio.

Koliko sam ja kao laik shvatio, postoji veći broj načina kako iskapati kampade, ali ja ću opisati dva načina koja su najčešća kod manjih obiteljskih kuća: potkopavanje susjednog objekta i gradnja tik do susjednog objekta.

Kampade – gradnja do susjednog objekta

Svi znaju da je puno bolje kada se temeljni zid izljeva odjednom, znači, postavi se oplata, armatura i što već treba, unutra se nalije beton i sve je čvrsto i drži. Ako ne potkapamo susjedni objekt, onda to nije moguće. U tom slučaju, potrebno je kod iskopa, ostaviti dosta zemlje pored susjednog objekta, kako temelj tog objekta ne bi kliznuo u naš podrum.

Nakon što se napravi iskop (moguće je to raditi i kada je sve djelomično iskopano, ali predlažem da to radite kada radite i iskop), potrebno je skidati dio po dio tog nanosa zemlje (preporuča se između 120 i 150cm širine, ovisno o kvaliteti temelja susjednog objekta) koji je ostao pored susjeda, postaviti armaturu, onda izliti beton, i paralelno postaviti izolaciju, jer nju nećete moći naknadno postavljati.

Nanos koji je ostavljen iznosi nekih 80-100cm na vrhu i oko 200-220cm na dnu, što znači da nanos mora biti pod kosinom, kako se ne bi dogodilo da se gornji dio samo sruši. Malo detaljnije sve možete vidjeti na slici ispod.

Nakon što se postavi sve što se treba postaviti, zalije se beton i onda se mora čekati 2-3 dana da se sve stvrdne, i onda se kreće s iskopom novih kampada pored.

Kampade – potkopavanje susjednog objekta

Isto kao i u prethodnom slučaju, potrebno je kod iskopa ostaviti dosta zemlje pored susjednog objekta, kako temelj tog objekta ne bi kliznuo u naš podrum.

Nakon što se napravi iskop, potrebno je skidati dio po dio tog nanosa zemlje (preporuča se između 100 i 120cm širine, ovisno o kvaliteti temelja susjednog objekta) koji je ostao pored susjeda, samo što se ovdje dodatno kopa još i pod susjedni objekt. Onda se na dno naljeva stopa i postavlja zid koji se spaja s temeljem susjednog objekta.

Na taj način kuća se učvrsti i onda se temeljni zid izljeva odjednom, znači, postavi se oplata, armatura i što već treba, unutra se nalije beton i sve je čvrsto i drži, nema potrebe da i zid radite kampadnim načinom.

Ono što treba napomenuti je da je ovaj način dosta skuplji (dodatna armatura, beton, veća količina zemlje za iskop i odvoz) i nimalo sigurniji. Ovdje može doći i do pucanja temelja susjednog objekta, što potencijalno znači ogromne troškove sanacije, ako je sanacija uopće moguća.

Ako se još nečega sjetim, svakako ću u budućnosti ažurirati ovaj tekst, no za sad je to to. Ako imate bilo kakvih osobnih iskustava – boljih ili lošijih, svakako ostavite komentar ispod teksta.

Reader Interactions

Komentari

  1. Ana kaže

    15.11.2018. kod 06:41

    Poštovani, zakon vas obvezuje da vam ovlašteni inženjer građevinarstva iskolči objekt i da vam izjavu o iskolčenju.

    Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

O meni

Moje ime je Filip Višić i NE BAVIM se građevinom, pa čak ni uređenjem interijera. Bavim se internet poslovanjem. Kako je to povezano s gradnjom kuće? Nikako! … [više] about O meni

Savjeti

Pripreme prije gradnje kuće

Kako napraviti idejni projekt

Kupnja kuće za adaptaciju

Što sačuvati kod rušenja kuće

Prebacivanje režija na novog vlasnika

Kontakt

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
  • YouTube

Pratite me na Fejsu

Pratite me na YouTubu

Sadržaj uređuje Filip Višić. Copyright ©2018. Sva prava pridržana.