Kada smo kupovali kuću, namjeravali smo sačuvati većinu, s obzirom da smo planirali adaptaciju, no kako je vrijeme odmicalo, došli smo do zaključka da je kuća napravljena prije 70-ih godina prošlog stoljeća, jednostavno previše derutna da bi nam većina toga bila od koristi. Neke stvari smo na kraju ipak sačuvali kako bi smanjili troškove gradnje nove kuće.
Stari namještaj
Prvo što smo napravili kada smo kupili kuću, većinu namještaja koji je ostao u kući, odlučili smo prodati putem oglasnika: perzijski tepih, starinski stol s pripadajućim stolicama, dvosjed, stolić za dnevnu sobu, kupaonski ormarić, kauč na izvlačenje… Nismo zaradili milijune, ali za par mjeseci smo pokrili troškove režija. Sav namještaj koji nismo prodali unutar mjesec dana smo odlučili pokloniti: stara vitrina, krevet, radni stol, stolice… Što nismo poklonili unutar 2 mjeseca, završilo je na otpadu.
Električni uređaji, klima uređaji i radijatori
Sačuvali smo klima uređaj koji je vlasnik ugradio prije 7 godina. On je bio u izvrsnom stanju i vjerujemo da će nam poslužiti za još neko vrijeme. Mali električni bojler iz kuhinje odlučili smo zadržati, no veliki električni bojler iz kupaone i veliki plinski bojler odlučili smo prodati jer su zastarjeli. Starinske svjetiljke i lustere smo također uspjeli pokloniti nekim ljudima.
U prvom naletu, kada smo krenuli sve prodavati, razmišljali smo prodati i radijatore, ipak su zastarjeli, zašto ne bismo imali sve novo. No kako je vrijeme odmicalo i kako smo radili kalkulacije, došli smo do zaključka da će nas samo sustav grijanja koštati jednog bubrega. Odluka je pala – u dnevnu sobu u prizemlju ide podno grijanje, a u spavaće prostorije i podrum idu stari Lipovica radijatori. Naravno, prvo ćemo ih dati majstoru da ih očisti i prefarba.
Metalne strukture
Razmislite malo o tome za što možete upotrijebiti ogradu na terasi, ogradu na dvorištu ili pak metalne stepenice. Metalne stepenice smo uspjeli prodati (i skoro sam poginuo dok smo ih rezali), dok smo ogradu uzeli i ponovo ćemo ju iskoristiti u postojećem obliku na vikendici koju već više od 20 godina gradimo u Zagorju.
Kuća je imala 2 nadstrešnice, veliku ispod koje se parkirao auto i malu koja je gledala prema dvorištu. Što zbog gužve, što zbog nemara, nismo ih uspjeli staviti u oglasnik i prodati, no na kraju smo veću ipak porezali i upotrijebit ćemo ju na vikendici u Zagorju.
Građevinski materijal
Od građevinskog materijala ne može se puno sačuvati, ali ima stvari koje se i dan danas cijene, kao što je npr. puna cigla. Ona se može koristiti za izradu roštilja, vrtnih kućica, pa čak i ograde. Ako je ikako moguće, probajte je sačuvati što više.
Ako je krovište malo bolje napravljeno, kada se skine crijep (ili neki drugi pokrovni materijal) ispod se mogu naći grede i daske, koje je moguće upotrijebiti u izgradnji vrtnih sjenica, nadstrešnica, pa čak i za izradu stolova i klupa. Mi nismo bili te sreće, jer je prethodni vlasnik materijal za krov očito pokupio na nekom otpadu – nije bilo ni jedne cijele nosive grede.
Kada radite iskop zemlje, obavezno ostavite par desetaka kubika na dvorištu. Trebat će vam kasnije da ponovo zatrpate temelj, odnosno podrum (ako ćete ga imati). Imajte na umu, kada se kopa iskop, kopa se minimalno metar širine više od same rupe u koju se smješta temelj. Taj jarak kasnije treba nečime zatrpati.
Stolarija
Ako je prethodni vlasnik renovirao kuću unatrag 10-15 godina, moguće je da je stavio PVC ili ALU stolariju. U tom slučaju izvukli ste jackpot. To je materijal koji je moguće gotovo u cijelosti potpuno upotrijebiti ili prodati za izvrsne novce.
Ono što se nama isplatilo sačuvati je svakako stara lamperija – dosta zidova u kući je bilo prekriveno tim materijalom. Te daščice smo onda upotrijebili kao daske koje smo postavili ispod novog aluminijskog krova na kućici. Starog azbestnog krova smo se riješili.
Kupaonski namještaj
Ako su kupaonice renovirane u novije vrijeme, svakako sačuvajte kadu, umivaonik, wc školjku i obavezno vodokotlić – oni mogu biti skupi, a mehanizam puštanja vode je uvijek više-manje isti. Što se namještaja tiče, zbog stalne vlage u kupaonici, teško da će većina drvenog namještaja biti upotrebljiva. Nismo imali sreće ni s pipama ili tušem, jer su bile toliko stare i pune kamenca, da jednostavno nisu bili vrijedni truda
Sitnice koje vrijedi sačuvati
- brave i cilindri na vratima + ključevi
- utičnice i prekidači za struju
- plafonjere i žarulje
- ulazna vrata, sobna vrata i štokovi
- rolete, ako nisu vezane za stolariju
- metalne nosive grede koje se postavljaju na stupove
Probajte se organizirati i počupati što više toga iz kuće, jer kad krene rušenje, nastupa kaos…
Sad je na redu rušenje objekta, s tim da ćemo krov morati ručno srušiti, dok ćemo ostatak objekta rušiti bagerom.
Ako se još nečega sjetim, svakako ću u budućnosti ažurirati ovaj tekst, no za sad je to to. Ako imate bilo kakvih osobnih iskustava – boljih ili lošijih, svakako ostavite komentar ispod teksta.
Odgovori