Rođenjem prvog djeteta shvatili smo kako je vrijeme za odluku o kupnji veće nekretnine no što je ova u kojoj trenutno živimo, a živimo u stanu koji nije dovoljno velik za sada već četveročlanu obitelj. Slažem se kako bi neki pomislili da je trosoban stan sasvim dovoljan za život (i ja se slažem s tim), no suprug ima posao u kojem puno radi od doma, i mora imati radni prostor.
Naš trenutni stan sastoji se od male dječje sobe, male spavaće sobe, male dnevne sobe koja je ujedno i blagovaona s kuhinjom (kao i u većini modernih srednje velikih stanova) i kupaone – to znači da nam jedna prostorija u stanu uvijek fali otkako su se rodila djeca, osim ako ne želite sjediti na wc-u dok radite. 🙂
Kuća u kvartu ili van grada
Razmišljali smo na način kako bi bilo zgodno da se naša buduća nekretnina nalazi u istom kvartu gdje i stan (Stenjevec, iznad pruge), u slučaju da stan prenamijenimo u poslovni prostor ili ako uzmemo podstanare. Osim što nam je to praktično, kvart u kojem živimo zadovoljava sve naše svakodnevne potrebe. Vrtić i škola su u neposrednoj blizini, veliki park također, a nedavno su se otvorile i veće trgovine prehrambenim namirnicama te najčešće ni ne moramo odlaziti iz kvarta kako bi obavili kupovinu (iako često kupujemo putem interneta, svako toliko volimo s djecom prošetati i provjeriti što se novoga nudi na policama).
Odabir kuće ili zemljišta za gradnju
Suprug i ja smo zaista obišli kvart uzduž i poprijeko kako bi naišli na nekretninu ili građevinsko zemljište koje bi zadovoljilo sve naše potrebe. Prije toga smo na internetu pregledali sve moguće oglasnike i agencije za nekretnine koji imaju ponudu nekretnina u našem kvartu ili susjednim – Gajnice, Vrapče, pa čak i Borčec gore na brdu.
Nakon svega, nekako smo mišljenja kako je najbolje doslovno pješice obići kvart i razgledavati što je na prodaju nego angažirati agenciju da to učini umjesto nas. Tako smo ubrzo shvatili kako su nekretnine i općenito zemljišta dosta traženi u našem kvartu, a rijetko se nešto zapravo prodaje. Kako građevinskih zemljišta uopće nije bilo na raspolaganju, odlučili smo kako bi kuća za adaptaciju bila za nas financijski najisplativija za kupnju.
Pronalazak kuće za adaptaciju
Jednog smo dana tako suprug i ja šetali kvartom i vidjeli kako se u doslovno susjednoj ulici prodaje stara kuća. Gledajući je s ceste nismo mislili kako bi nam mogla biti pretjerano privlačna, naročito zato što je izgrađena u 60-tim godinama prošlog stoljeća, ali jako bi se prevarili da je nismo išli bolje pogledati. Naime, iako je po meni kuća u derutnom stanju i nije za useljenje, iznenadilo nas je njezino prekrasno dvorište. Shvatili smo kako je cijela parcela gdje je kuća smještena zapravo dosta velika pa smo bili skeptični što se tiče cijene. Ja sam odmah pomislila kako si je nećemo moći priuštiti, dok je suprug ipak pomislio kako bi trebali kontaktirati vlasnika i vidjeti koja je cijena u pitanju.
Kontaktiranje vlasnika i razgledavanje kuće
Na balkonu te jednokatnice je bila obješen natpis “Prodaje se” i broj mobitela vlasnika. Pretpostavili smo kako vlasnik vjerojatno nije angažirao posrednika za prodaju nekretnine. Kontaktirali smo ga i pitali kada možemo doći pogledati kuću. Odmah drugi dan, žena vlasnika je drage volje pokazala kuću. Kada smo pitali za cijenu, ostali smo iznenađeni. Ono što nam je prvo palo napamet kada je vlasnik izrekao cijenu je da s njom nešto nije u redu. Bili smo u pravu, ali svejedno nam se cijelo zemljište svidjelo bez obzira na kuću. Kuća nam se zapravo najmanje svidjela jer je dvorište ono što nas je privuklo i radi čega smo ušli u cijelu priču oko kupovine baš te nekretnine.
Razgledali smo i ostatak kvart(ov)a, ali kuće koje su u to vrijeme bile u ponudi su ili bile premale, ili nisu imale dvorište, ili su bile abnormalno skupe. Odluka je na kraju tako pala na nekretninu koja je udaljena svega par sto metara od našeg stana te smo krenuli u borbu s birokracijom, neriješenim vlasništvom i ostalim problemima koje ima većina nekretnina u Hrvatskoj.
Najveći problem ove nekretnine je taj što se tadašnji vlasnik nije gruntovno uknjižio na nekretninu te je sada na nama da to rješavamo. S obzirom na to da je, kako sam na početku navela, kuća u derutnom stanju, ako je želite srušiti i ponovno izgraditi novu, svi vam svi papiri moraju biti čisti. Parcela na kojoj želite izgraditi novi objekt mora imati uredno vlasništvo i u zemljišnim knjigama i u gruntovnici.
Naša borba je započela prije dvije godine i nadamo se da se uskoro nazire kraj, odnosno da ćemo kroz kratko vrijeme imati građevinsku dozvolu u rukama.
Agencija ili direktna kupnja
Iako bi u našem slučaju bilo lakše i možda brže da smo se obratili nekoj od agencija za nekretnine za pomoć pri traženju kuće, ipak smo taj dio posla obavili sami. No, ako se za to odlučite imajte na umu da je rizik na vama i nećete znati kupujete li “mačka u vreći” ili ono što ste zaista željeli.
Savjet je da pri odabiru kuće za adaptaciju povedete sa sobom arhitekta ili građevinca koji će puno bolje od vas moći procijeniti može li se kuća koja vam se sviđa doista adaptirati i kolika bi bila njezina vrijednost kako ne bi preplatili istu. Mi nažalost u trenutku kupnje nismo imali nikoga kako bi nam u tome pomogao, ali možda ni ne bi na kraju kupili baš tu kuću koju smo odabrali već neku drugu koja bi bila dosta udaljena od našeg stana čime opet na kraju ne bi bili zadovoljni.
Zašto kupnja kuće za adaptaciju, a ne građevinskog zemljišta
S obzirom na sve ove probleme, sigurno se pitate iz kojeg razloga nismo samo kupili građevinsko zemljište i izgradili kuću, odgovor je jednostavan, a to je da u našem kvartu u to vrijeme nije postojalo prazno zemljište takve veličine na kojemu bi mogli izgraditi kuću.
Bili smo svjesni da ulazimo u kompliciranu priču, što zbog zastarjelosti kuće, što zbog problema s dokumentacijom, ali ipak smo na kraju sretni što će upravo to biti naše buduće utočište, ako se papiri ikad riješe 🙂
slavica kaže
Nadam se da ćete papire zadovoljno po vas i brzo riješiti, naime, nalazim se u vašoj blizini i također razmišljam o prodaji svoje kuće, te kupnji stana, radi troškova koje podmirujem sama, te sam na ishodu snaga. Za razliku od vaše kuće, moja je legalizirana s pogledom na šumu i dijelom Gajnica pa i šire, te dosta velikim dvorištem. Pa eto “iskoristit” ću vašu ljubaznost o objavi, pa kad popričate sa svojim prijateljima, možda biste i mene mogli razveseliti. Napominjem da mi je to vrlo teška opcija iz emocionalnih razloga jer je to moja djedovina, ali….čovjek mora barem pokušati donijeti takovu odluku, bez obzira na emocije. Usput, voljela bih čuti i vaša iskustva sa majstorima, vezano uz obnovu. Hvala, lp i sretno