Prije glavnog projekta, potrebno je napraviti idejni projekt. U idejnom projektu je riječ o osnovnom nacrtu, ne morate se previše zamarati apsolutno točnim mjerama. Recimo da je ovo gruba skica arhitektonskog projekta koja sadrži i pozicioniranje važnijih elemenata – kuhinjskog namještaja, kupaonskog asortimana i sl. Ovu skicu radite sami, i tek kad to napravite, onda to dajte arhitektu.
Moja najveća blokada koju sam imao bila je ta što smo već uložili previše u rekonstrukciju i onda se nikako nisam mogao otrgnuti od starog tlocrta zgrade, pozicija prostorija i sl. Ako imajte stari objekt koji ćete srušiti, nemojte to raditi. Uzmite olovku i papir – da, olovku, da možete prepravljati – i gumicu (ako nemate djece i doma nemate običnih olovaka, poslužit će i one koje ste slučajno pokupili u Ikea centru ;-)) i krenite sami šarati po papiru. Imajte na umu da će postojeći objekt ići na smetlište, pa se stvarno nije potrebno držati tih okvira.
Ono čega se vrlo vjerojatno trebate držati su vanjski gabariti zgradi. Ok, ne morate se sad držati toga kao pijan plota, ali probajte to što manje mijenjati jer će kasnije biti lakše dobiti građevinsku dozvolu.
Tu sad postoji par detalja koji su zanimljivi, a možda vam nitko neće reći (ne jamčim da su u vašoj županiji isti propisi):
- čak i ako je postojeći objekt udaljen manje od 3 metra od susjedne međe, to ne znači da vi možete izgraditi objekt na istom mjestu – morat ćete tražiti posebnu dozvolu
- ako gradite bilo što, što je udaljeno 3 metra od međe, premda to bila nadstrešnica koja nije fiksna građevina, morat ćete napraviti vizualnu prepreku kako ne bi gledali na susjedni objekt (nekad će to biti zid, a nekad je dovoljno da budu mliječna stakla)
- bez obzira na to što gradite identičnu građevinu, znači rušite postojeću i vanjski zidovi se nalaze na istom mjestu, to ne znači da bilo što smijete srušiti i sagraditi bez dozvole
- preizgrađenost je veliki problem – recimo da imate objekt od 100 kvadratnih metara, a cijelo zemljište na kojem se nalazi kuća iznosi 150 kvadratnih metara – nećete smjeti izgraditi novi objekt i u tom slučaju je bolje ići na obnovu ili neki tip zamjenskog objekta koji se gradi na elementima postojećeg objekta
Ali da se vratimo na temu, uzmite papir i olovku i nacrtajte bilo što, pa uzmite novi papir, pa to popravite, pa novi papir, i novi papir, i novi papir… Najbolje je čuvati sve papire, jer onda će vam nešto pasti na pamet što ih više budete gledali 🙂
Pogledajte primjer kako sam ja to napravio – ovo je prva verzija dokumenta (na vrhu članka možete vidjeti jednu od zadnjih verzija) koja je napravljena u Photoshopu:
Možda sad mislite, pa što, to i nije neka velika razlika. Prevarili biste se – zadnja verzije je verzija broj 15. Da, imali smo još 13 različitih ideja, i to nije puno, bez obzira koliko vi mislili da nismo normalni.
Ali, krenimo redom, u nastavku donosim listu koje bi se bilo dobro držati da nešto ne zaboravite…
Nacrtajte vanjske zidove
Najčešće nemate dovoljno zemljišta, pa ćete se morati snaći i s kvadraturom koju imate na raspolaganju. Normalna kuća ne treba imati više od dvije etaže i više od 150-200 m2 (u dvije etaže). Kada radite prvu skicu, probajte voditi računa o tome da se iz kuće lako može u dvorište i obrnuto, kao i o tome gdje će biti parking i hoće li biti garaža ili otvoreni parking.
Odlučite koliko i koje prostorije želite imati na određenoj etaži
Pazite da se lako kretati kroz prostor, kako vama, tako i vašim gostima (npr. kućni ulaz bi se trebao otvarati u neki pretprostor koji bi se onda širio u dnevnu sobu, ne želite da gosti prvo vide vašu spavaću sobu :-D). Također, dobro bi bilo da su spavaće sobe na katu, dok je dnevni boravak u prizemlju, kako bi imali lakši pristup dvorištu.
Odredite unutarnje zidove i svjetlosne otvore (prozori i vrata)
Vodite računa o tome da će sunčana strana kuće imati više svjetlosti, pa je bolje da su otvori tamo manji, dok je na sjenovitoj strani bolje da su otvori veći. Svakako bih vam preporučio da na prozore, osim roleta, stavite i komarnike, jer ako ste živjeli u zgradi, onda nemate pojma što vas sve od kukaca očekuje u dvorištu. 😀
Kada radite instalacije prozora, ako zauzimaju cijelu širinu zida, obavezno pripazite da ostavite mjesta za instalaciju cijevi za klimu. Unutrašnja jedinica negdje se mora spojiti s vanjskom.
Odredite glavni ulaz i stepenice
Glavni ulaz trebao bi biti blizu garaži ili parkingu, a stepenice bi trebale biti na onoj strani kuće koja gleda prema ulici – na taj način, ostaje više prostora da većina soba gleda prema dvorištu. Što se wc-a tiče, njih možete postaviti prema ulici, samo obavezno stavite mliječno staklo – pretpostavljam da vam nije važan pogled kada sjedite na wc-u. 🙂
Odlučite kako ćete postaviti grijanje i hlađenje
Prvenstveno mislim na radijatore i klima uređaje jer ćete ovisno o njima postaviti i namještaj. Mi smo u prizemlju odlučili staviti podno grijanje, dok će u sobama biti radijatori. Osim toga, u dnevnoj sobi smo predvidjeli mjesto za kamin (ako se na to odlučimo jednog dana), što je značilo da moramo napraviti i dimnjak.
Imajte na umu da je dobro da se radijatori nalaze ispod prozora, jer u tom slučaju griju zrak ako prozori nisu baš kvalitetni. Pripazite da klima jedinice ne pušu baš direktno na kauč ili mjesto na kojem ćete često boraviti.
Razmislite o rasporedu namještaja
Nikako nije pametno nabiti ormar na radijator, jer u tom slučaju radijator ne zagrijava prostor nego namještaj. Ono što smo mi napravili je to da smo prostor zamislili bez ormara, pa svaka soba zapravo ima “walk in” ormar u koji ćemo onda samo postaviti police.
Boravak, blagovaona i špajza
Mnogi od nas su živjeli u starijim objektima gdje su kuhinja i blagovaona odvojene, ali to ne mora biti tako. Mi smo se odlučili da ćemo te dvije prostorije spojiti u jedno, a vizualno ćemo ih razdvojiti otokom, koji će ujedno služiti kao pult i kao šank kada je riječ o manjem broju gostiju.
Pored otoka će se nalaziti i veći stol koji će se koristiti u slučaju većeg broja gostiju. Cijeli prostor se zatim otvara prema dnevnom boravku iz kojeg je lako izaći u dvorište.
Špajza bi se trebala nalaziti pored kuhinje, ako želite izbjeći veliki duboki ormar.
To bi bilo sve vezano uz idejni projekt, sada slijedi glavni projekt. Ako se još nečega sjetim, svakako ću u budućnosti ažurirati ovaj tekst, no za sad je to to. Ako imate bilo kakvih osobnih iskustava – boljih ili lošijih, svakako ostavite komentar ispod teksta.
Savjet arhitekta kaže
Profesionalno rečeno loš vam je projekt pa bolje ne dijelite savjete ljudima da si sami crtaju kuću jer ćete im napraviti medvjedu uslugu. Postoji niz stvari o kojima niste s funkcionalne strane mislili a o estetici i poetici da ne pričamo. Nažalost kad djeca odrastu u skučenom i nekreativnom prostoru ne mogu se iz tog skučenog prostora mentalno maknuti. I sami ste to primjetili kad ste krenuli raditi novi projekt misleći na stari. Žao mi je za vašu obitelj kroz što ste prošli s kupnjom “mačka u vreći” a kupnja stare obiteljske kuće jest upravo to. Zato bi moj savjet da se prije kupnje ili odmah po kupnji da statičaru da napravi elaborat o postojećem stanju sa svim predistražnim radnjama. Prije nego se krene maštati o preuredenju.
Filip Višić kaže
Nažalost, naša statičarka se nama, nakon što je napravila početni draft i uzela novce, prestala javljati. S druge strane, dizajn je ovakav jer sam ga osmišljavao ja – iz razloga što nismo smjeli izlaziti iz gabarita stare kuće, s obzirom na dosta nerješenih imovinsko-pravnih odnosa. U jednom trenutku, bilo je razgovora o tome da se kuća ni ne ruši, već da se radi nadogradnja postojećeg objekta, s obzirom da je postojala vjerojatnost da nam ni ne dozvole gradnju novog objekta. I zadnje – ovo je zamjenski objekt, pa moramo poštivati neke okvire koji su zadanih prethodnim objektom.
Karlo kaže
Poštovani,
Koju kvadraturu ste predvidjeli za Vašu kuću i koji iznos ste predvidjeli da bi bio dostatan za izgradnju kuće (bez dozvole, zemljišta i kupnje ove kuće).
Hvala
Filip Višić kaže
Karlo, nećemo pričati o iznosima na ovom blogu. Na nama je samo da opišemo što je dobro, a što nije.
Što se tiče dimenzija, cijeli objekt je ispao 100 m2 po etaži.
Zrinko kaže
Pozdrav,
Pretpostavljam da prozore na kuhinji, wc-u i DB niste ucrtali osim ovog jednog U DB-u koji po meni nije dostatan. Obavezno staviti ventilaciju u ostavu, kuhinju za napu i wc bez obzira na prozore.Možda bi se moglo razmislit o kliznim vratima na garaži da ne smetaju eventualno komunikaciji ili parkiranom vozilu, isti slučaj bi se mogao primjeniti na ostavi. U zid od gips kartonskih ploča se jednostavno ugradi kaseta za klizna vrata.Ako se prozor projektira u kuhinji iznad sudopera, treba voditi računa da se može otvoriti kad se montira visoka pipa. Pretpostavljam da se nalaze neka vrata na predprostoru. Ulazna vrata se ne smiju preklapati s garažnima.Predvidjeti instalaciju za taj Otok kojeg namjeravate stavit.
Zrinko kaže
Pozz,
Ispričavam se na brzopletom komentaru od prije jer sam tek naknadno vidio arhitektonsko konačno rješenje koje uključuje većinu mojih zamjerki vašem vlastoručnom projektu. Ovaj zadnji prozor na garaži vam je višak,( osim ako ne mislite sušiti pršute u garaži) jer vam taj zid može služiti za postavljanje alata iznad radnog stola ili ormara, a vezano s time moguće je da ce te vozilo parkirati tik uz rolo vrata te vam je s tog aspekta bolje montirati klizna sobna vrata.
P.s.
Onaj komentar od navodnog arhitekta ne shvaćajte ozbiljno jer je očigledno da nema previše veze s projektiranjem jer bi uprotivnom ukazao na nedostatke čemu na kraju krajeva i služi ovaj blog ?!