Ok, dobili smo građevinsku. I što sad? Nećete vjerovati, ali to još nije to. Nakon što platite pristojbu od 750 kn i u ruke preuzmete građevinsku dozvolu, morate čekati pravomoćnost te odluke. To traje minimalno 3 tjedna od dana preuzimanja dozvole kod svog referenta. Ali računajte 4 tjedna, da budete sigurni, nama je toliko trajalo. Nakon što prođu 4 tjedna, ponovo se odšetajte kod referenta da vam opali pečat na kojem će pisati da je građevinska dozvola pravomoćna.
Zašto čekati 4 tjedna, a ne odmah graditi?
Dakle, kada napokon dobijete građevinsku dozvolu, referent stavlja obavijest na ploču, ako se ne varam, negdje u Gradskom uredu za prostorno uređenje. Ta obavijest tamo stoji tjedan dana. Svi oni koji se misle žaliti, moraju to učiniti u tom roku, s tim da se žalba šalje nadležnom ministarstvu, a ne gradskom uredu. To znači, da ako se netko žalio zadnji dan, i poslao žalbu ministarstvu, može značiti da je ministarstvo pošiljku zaprimilo tjedan dana nakon slanja. I onda traje još tjedan dana da ministarstvo tu žalbu isporuči gradskom uredu. Milina, ha?
Vjerujte mi, ta 4 tjedna će vam dobro doći da se organizirate, jer sad slijedi kaos…
Prijava početka građenja (skinite dokument: prijava početka građenja)
Mislili ste da je to što ste dobili građevinsku dovoljno, i da možete početi s radovima. A, ne ne, ne bi išlo. Ali baš ste slatki što ste mislili da to ide tako lako 🙂 Sljedeće što treba popuniti je dokument koji se zove “prijava početka građenja”. Tamo treba navesti svoje ime, podatke i podatke o građevinskoj dozvoli. Osim toga, važno je napomenuti da tamo treba navesti tko je izvođač radova i posebno nadzorni inženjer.
Nemojte dozvoliti da vam izvođač radova preporuči nadzornog inženjera i da su si frendovi. Važno je da nadzorni inženjer ozbiljno nadgleda izvođača radova i provjerava tehničku ispravnost objekta koji gradite. Naš graditelj je sam sugerirao da on ne želi prporučiti nadzor, što mi je bio dobar znak da su ozbiljni u svom poslu.
Prije samog građenja, potrebno je napraviti sljedeće
- iskolčenje objekta (geodet) – nije obavezno zakonom, ali to je ono će izvođaču radova reći gdje i kako kuća treba biti – i po visini, i po dužini, i po širini
- iskop zemlje – to može biti onaj izvođač koji je srušio prethodni objekt ili netko sasvim deseti
- nanosna skela – stupovi povezani daskama koji graditelju označavaju točnu poziciju na terenu tj. izrazito preciznu lokaciju na kojoj će se graditi
- iskop kampada – ukoliko se vaš objekt naslanja na susjedni objekt, bit će potrebno kopati u etapama, kako se objekt ne bi urušio
Sve te podizvođače potrebno je spojiti s vašim glavnim izvođačem radova kako bi on mogao formirati “plan napada”.
Inače, slika u članku je realna, to su sve papiri koji vam trebaju kako bi dobili građevinsku dozvolu, i ima ih par kilograma. Morate ih nositi u platnenoj vrećici, jer će se plastična potrgati od težine 😀
Ako se još nečega sjetim, svakako ću u budućnosti ažurirati ovaj tekst, no za sad je to to. Ako imate bilo kakvih osobnih iskustava – boljih ili lošijih, svakako ostavite komentar ispod teksta.
dobronamjeran samograditelj kaže
Tko je utvrdio da su temelji ubitačno loši? Nikakva realna sanacija ili ojačanje temelja nije bila izvediva?
Od šezdesetih, kad je kuća izgrađena, je bilo više potresa i na kući nije bilo vidljivih pukotina?
Filip Višić kaže
Bilo je vidljivo na garaži koju su morali dodatno ojačati nosivom gredom, a aneks koji je trebao biti spojen na našu kuću, odvojio se i naslonio na susjednu kuću.
Što se tiče temelja, prvo je prijatelj koji mi je pomagao kod gradnje shvatio da nešto nije u redu nakon što smo krenuli raditi kupaonu u prizemlju. Temelj je jednostavno bio preplitak. Kada su nam to potvrdila još 3 arhitekta i statičar, definitivno smo odlučili odustati od renoviranja.
Danijela kaže
Ja sam gradila kucu i nakon pravomočne građevinske dozvole, još nije gotovo! Moj geodet nije pravomoćnu građ.dizvolu proslijedio katastru, tako da sam ostala u šoku.Nakon pet godina saznajem da kuća nije uknjižena , tad sve ponovo,i novaca i živaca! A samo da naglasim da sam čekala 5 godina građevinsku ,i to sama rješavala od vrata do vrata ! UŽAS!
Ante kaže
Drago mi je vidjeti konačno realan prikaz koraka u izgradnji kuće i svih birokratskih zavrzlama koje vas čekaju dok počmete graditi. Ja sam upravo završio izgradnju slične kuće tako da sam prošao identičan posao,dozvole,potvrde,pečati,suglasnosti, misli čovjek da nema nikad kraja…Mislim da je potrebno potaknuti nekakvu raspravu o tome dali baš svaki pečat treba ili se netko bezveze izivljava. Pratiti ću i dalje blog baš me zanima kako će radovi napredovati.