Ovaj članak nastavlja se na članak o rušenje krova i odvozu drvene građe, a obrađuje rušenje objekta, s iskopom temelja i odvozom ruševina.
Treći dan rušenja – rušenje objekta bagerom
Od dana kada smo odlučili rušiti kuću, moram priznati da je ovo bio definitivno najuzbudljiviji dan. Možda mi je to ostalo od kada sam bio klinac i igrao se u pješčaniku s bagerima, ali ne mogu opisati osjećaj koji se javlja kada bager fizički navali na kuću, koji je to adrenalin. Moram ovdje ostaviti i njegovu sliku, toliko mi je zakon 🙂
3.9. (ponedjeljak), a radnici opet na vrijeme, ovaj put i prije 8 sati. Rušenje je krenulo s garažom u 9:30, i tu sam vidio da smo ipak donijeli ispravnu odluku kada smo odlučili ne renovirati kuću, pala je za manje od 2 minute. Porazno. Bager 1, kuća 0.
Kada je to malo poravnao i razasuo po terenu, tako da se može penjati po ruševinama (bager ima gusjenice). Kuća se rušila kao da je od karata. Ili ja nisam bio svjestan koliko je vremena prošlo, ili su to oni porušili za čas. Bio sam u pravu, srušili su za čas. Prošlo je jedva 45 minuta. Iskreno, bager je izgubio najviše vremena za manevriranje po ruševinama.
S obzirom na to da nisam imao odgovarajuću opremu za rušenje objekta (minimalno kaciga i čizme za zaštitu od teških tereta), muvao sam se okolo, po cesti i susjedovom dvorištu kako bih opalio što bolju sliku. Pa evo iz drugog kuta, da vidite koliko je zapravo toga porušeno.
Kratka pauza i okrjepljenje, i idemo dalje. Ne, radnici nisu pili alkohol ako ste to pomislili. Znate i sami da ne smijete upravljati teškom mašinerijom pod utjecajem. Doslovno, sve što su radnici pili, bila je voda. Dakle, druga runda kreće u 10:30, a ja bježim na doručak.
Vraćam se kroz jedno sat vremena, i većina kuće je već srušena. Ovaj dio im je bio malo zafrknut, jer smo mi tražili da nam spase čelične I profile koje smo stavili na stupove kako bi pojačali nosivost objekta. Vrlo vjerojatno, da to nisu trebali raditi, s ovom fazom bili bi gotovi u pola sata, ovako im je trebalo 45 minuta.
I, točno 12, kreće zadnja, završna faza. Koliko možete vidjeti, bager je sada ušao već duboko u kuću. To znači da se približava strani koja gleda na ulicu i susjedovoj kući, na koju se naša kuća oslanja.
Dobro je, prednja strana se srušila prema dvorištu. Opasno se ljuljala i u jednom trenutku izgledalo je da će se srušiti prema ulici. Zid je pao doslovno kako ga je bager dotaknuo. Cigla nije bila nikako vezana za temelj.
Ako malo bolje pogledate sve slike, možete vidjeti da ni na jednoj nema gotovo nikakve armature. Samo malo iznad garaže, ali ona je rađena puno kasnije. To nije nikakva prevara ili greška vlasnika, već se tako gradilo u tom periodu prije gotovo 60 godina.
Kada se sve to porušilo, bager je trebao napraviti malo mjesta i usitniti sve te komade zida i stupova koji su ostali u jednom komadu, kako bi se mogao slobodno kretati po ruševinama.
Kako je striček lijepo stavio novi nastavak, tako je s tim nastavkom srušio dio kuće koji se naslanjao na susjednu kuću. Jako sam ponosan na ovaj dio, ovo je moj prvi video uradak, pa nemojte zamjeriti, kako vrijeme odmiče, bit će sve bolji.
Kuća je službeno srušena oko 14 sati. Znači, za manje od 5 sati. Sad je na redu bilo usitnjavanje materijala i odvoz. U ovom danu, odvezeno je 70 kubika materijala u 7 velikih kamiona i prikolica. Računajte da svaki kamion ima prostora za 10 m3 materijala, kao i svaka prikolica.
Moram priznati da sam malo ostao šokiran ovom fazom rušenja, ali pozitivno šokiran. Stvarno nisam znao da se objekt ovakve veličine, i još k tome spojen s drugim objektom, može srušiti za manje od 5 sati. Ne znam koliko to ima veze sa samom kvalitetom objekta, ali pretpostavljam da ipak ima 🙂
Četvrti dan rušenja – razbijanje temelja, usitnjavanje i odvoz materijala
4.9. (utorak), krećemo na vrijeme. Nakon što natovarimo većinu ruševina, krećemo s dosadnim dijelom posla, razbijanjem i iskopom temelja. Na kraju je ispalo da je kuća izgrađena na 3 različita temelja, kako je dograđivana. Temelji nisu bili povezani, što znači da je kuća bila još nestabilnija nego smo mislili.
NAPOMENA!
kada dogovarate rušenje kuće, obavezno dogovorite da vam isti izvođač iskopa i odveze temelj. Neki izvođači u drugoj fazi onda dodatno naplate iskop temelja, uz to što naplate iskop zemlje za novi temelj ili podrum.
Četvrti dan je brzo završio, a mi smo bili pri kraju. Nije bio baš najzanimljiviji, ali što je dosadniji, to bolje. Svaka komplikacija znači dodatan trošak. Kako smo kopali, pronašli smo još dragulja koje je trebalo razbiti – staru septičku, jamu za automehaničare ispod garaže i jamu u kojoj se nalazio hidrofor. I to je trebalo dodatno iskopati.
Četvrti dan rušenja – ravnanje terena
Nije se puno dogodilo. Završili smo do podneva. Finalni rezultat je ravan teren spreman za gradnju. Ostalo je samo još dobiti građevinsku dozvolu i prijaviti početak gradnje.
NAPOMENA!
Ako možete, ostavite prilaz gradilištu, u našem slučaju stare betonske ploče, kako se ne bi dogodilo da kamioni koji odvoze materijal kod iskopa imaju problema ako padne kiša. U tom slučaju će nastati kaljuža u kojoj šleperi mogu zapeti.
Cijelo rušenje trajalo 4 radna dana i otprilike 3 sata. Impresivno! Moram pohvaliti firmu Diana d.o.o iz Pojatna, odradili su izvrstan posao, što možete vidjeti iz priloženih slika. S njima smo dogovorili i iskop za temelj i podrum.
Ovaj članak nastavlja se na članak o rušenje krova i odvozu drvene građe, pa ga obavezno pročitajte ako ste ga propustili.
Ako se još nečega sjetim, svakako ću u budućnosti ažurirati ovaj tekst, no za sad je to to. Ako imate bilo kakvih osobnih iskustava – boljih ili lošijih, svakako ostavite komentar ispod teksta.
Odgovori